Kunst på Arbeidsplassen

Raisa Porsanger. Foto: Foto: Marit Anne Evanger

Raisa Porsanger på Kunst på Arbeidsplassen

I anledning Kunst på Arbeidsplassens 75-årsjubileum i 2025 har vi invitert kunstner og kurator Raisa Porsanger til å utvikle en egen utstilling i vårt visningsrom på Kampen i Oslo.

fredag, 27. juni 2025, 08:36

Porsanger er en nordsamisk kunstner fra Lakselv og Karasjok, nå bosatt i Oslo. Gjennom sitt kunstnerskap arbeider hun med samisk identitet, kultur og materialitet – ofte med utgangspunkt i reinskinn og duodji – og knytter disse tradisjonene til samtidskunst og vestlig kunsthistorie.
Til jubileet vil Porsanger gå i dialog med Kunst på Arbeidsplassens kunstsamling, som teller nærmere 6000 verk samlet inn gjennom 75 år. Hun ønsker å undersøke hvordan samisk kunst har vært representert i samlingen, og samtidig reaktualisere og rekontekstualisere utvalgte verk gjennom nye kunstneriske grep.

Et sentralt element i prosjektet er Porsangers utforskning og videreutvikling av rammer laget av reinskinn – et arbeid hvor samiske håndverkstradisjoner møter vestlige kunsthistoriske referanser. Gjennom dette grepet vil utstillingen undersøke forbindelser og krysningspunkter mellom hennes egen kunstneriske praksis, samisk materialitet og verk hentet fra Kpas samling.
Utstillingen vises i vårt visningsrom i høsten 2025 – mer informasjon om åpning og visningsperiode kommer og vi håper mange av våre medlemsbedrifter besøker utstillingen i vårt administrasjonsbygg på Kampen i Oslo.

Prosjektet er støttet av Kulturrådet.